پرورش طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو) می تواند یک تجربه شاد و موفق باشد به شرطی که مسئولیتپذیر و منظم باشید. در این مورد نیز همانند سایر پرندگان نیاز به یک جفت طوطی سالم و یک قفس مناسب داریم. برای این کار باید در نظر داشته باشید که نباید به تعطیلات چند روزه بروید و برای مدتی باید هر روز مراقبت های لازم را از طوطی های خود به عمل آورید. دادن آب و غذا، تمیز کردن قفس و غذا دادن با دست خود به جوجه ها مسئولیت هایی است که باید بر عهده بگیرید و پس از آن به پاداشی ارزشمند خود، که داشتن چند طوطی جدید است خواهید رسید.

انتخاب یک جفت کاسکوی مناسب مهمترین قدم در پرورش و تکثیر این پرنده است. پلت ها و غذاهای نرم هم خیلی بهتر از دانه ها میتوانند سلامت جوجه های آینده آنها را تضمین کنند. چون دانه ها به تنهایی نمی توانند همه نیازهای غذایی پرنده را برطرف کنند اما بعنوان بخشی از رژیم غذایی لازم و مفید هستند. سبزیجات و میوه ها نیز باید بطور ثابت در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود. میله های دیواره قفس در حدود ۲/۵ سانتیمتر باشد. برای لانه هم یک جعبه دو تکه با ابعاد ۳۰ سانتیمتر طول و ۳۰ سانتیمتر عرض و ۶۰ سانتیمتر عمق لازم است که قسمت پایین آن یک محوطه اضافی مکعب شکل با ابعاد ۳۰ سانتیمتر داشته باشد. باید مراقب باشید ناگهان وارد محوطه طوطی ها نشوید چون ممکن است بیشتر آنها با عجله به داخل لانه ها بروند و به تخمها یا جوجه ها آسیب برسانند. پس همیشه با مکث چند ثانیه ای و خیلی آرام وارد حریم آنها شوید. طوطیهای ماده معمولا در لانه ای که در دورترین گوشه لانه نسبت به در ورودی و در قسمت نوک چکمه تخم (لانه به شکلی چکمه است) می گذارند. چوب کاج برای ساختن لانه مناسبتر از تخته سه لایی یا نئوپان است. چرا که چسب چوب یا مواد مصنوعی ندارد و اگر جویده شود برای سلامتی پرنده خطری ندارد. برای ارضای غریزه جویدن نیز می توانید تکه های چوب کاج در کف قفسی قرار دهید تا طوطی ها لانه را نجوند.

بهتر است یک کنده درخت برای این کار تهیه کنید. برای آسانتر شدن ورود و خروج پرنده به درون لانه می توانید یک نردبان طنابی کوچک بسازید که پرنده را از سوراخ بالایی به کف لانه برساند. بعد از هر بار تخم گذاری و بزرگ شدن جوجه ها نیز باید لانه تمیز و ضد عفونی شود تا دوباره بتوانید از آن استفاده کنید. در ضمن به یاد داشته باشید که هرگز نباید کاری کنید که طوطی ها در لانه خود احساس ناامنی کنند. اگر کاسکوی ماده شب را در درون لانه سپری کند، احتمالا تخم گذاشته است.
اگر شب بعد راهم در لانه گذراند می توانید مطمئن باشید که تخمها از راه رسیدهاند. می توانید انتظار داشته باشید هر سال دوبار و هر مرتبه دو جوجه کاسکو داشته باشید، اما اگر طوطی های شما از امنیت و آرامش کامل برخوردار باشند، ممکن است هر بار ۳ یا ۴ جوجه به شما تحویل بدهند.
تخم مرغ پخته به هراه پوسته آسیاب شده آن می تواند مکمل غذایی خوبی برای جبران کلسیم و پروتئین از دست رفته بدن پرنده مادر پس از تخمگذاری باشد. سیب زمینی شیرین  پخته و له شده نیز کلسیم بالایی دارد و میتواند غذای خوبی در این دوره باشد. کلسیم به این دلیل اهمیت دارد که کلسیم موجود در خون پرنده ماده در هنگام تخمگذاری گاهی ۱۶ تا ۱۸ واحد از حد طبیعی خود بالاتر میرود و به ۲۵ واحد می رسد که این نشان دهنده آزاد شدن محتوای کلسیم موجود در بافتهای طوطیها بصورت بسته بندی شده نیز در بازار موجود است که در هنگام خرید باید توجه کنید که مخصوص طوطیهای بزرگ باشد و از همه مهمتر تازه باشد.
بهتر است غلات و جوانه ها و میوه ها و سبزیجات تازہ را نیز به رژیم غذایی پرنده ها بی افزایید تا جوجه هایی سالم و زیبا داشته باشید.

نرم افزار دانشنامه

http://s9.picofile.com/file/8338807484/app_8_.apk.html

غذای دستی داده شده به جوجه ها (سرلاک) در هر مرتبه باید همیشه تازه آماده گردد. باقیمانده سرلاک حتما دور ریخته شود چرا که محیط مناسبی برای رشد باکتری ها به حساب می آید. اگر غذا در مایکروویو گرم می شود قبل از غذا دادن از لحاظ سوختگی باید چک شود. دمای سرلاک بعد از گرم کردن و هم زدن باید 40.5-37.7 درجه فارنهایت باشد.

سبد خريد شما

سبد خرید 0

عضويت

ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

جستجو

چه کسی آنلاین است؟

ما 3 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

طراحی و پیاده سازی توسط گروه طراحی و برنامه نویسی پویا